15
mar

Festival Jeden svet

Pridané 15. 3. 2017
15. 3. 2017 - 18. 3. 2017
Celodenná
Námestie Osloboditeľov 1, 031 01 Liptovsky Mikulas, Slovakia
Loading Map....

Medzinárodný festival dokumntárnych filmov s ľudsko-právnou tématikou.

Program:

STREDA:
17:30: Plavba (Nórsko, 55m)

Muzikant Nabíl, novinárka Angela a ítečkár Rami utiekli pred vojnou v Sýrii do Egypta. Situácia utečencov sa tam však každým dňom zhoršuje a hrozí im najhoršie – deportácia. Skupina priateľov preto volí jediné, veľmi riskantné riešenie: plavbu do Európy. Plavba trvá sedem dní, všade navôkol len šíre more a príliš veľké vlny. Autentické zábery natočené priamo na lodi umožňujú cestu fyzicky prežiť spolu s utečencami. Ako z toho vyviaznu? A čo ich čaká v Európe? Dokážu byť znovu šťastní? Po niekoľkých mesiacoch na novom kontinente zisťujú, že z bárky, ktorá sa môže kedykoľvek potopiť, ešte stále nevystúpil.

19:00: DISKUSIA:

Fotograf a filmár Ján Husár zaznamenával dosah vojny na životy bežných ľudí na Blízkom Východe, situáciu v Iraku na hraniciach s Islamským štátom aj boj o mesto Mosul. Vysvetlí aj prečo a pred čím ľudia zo Sýrie a Iraku utekajú.

20:00 Model pána starostu (Holandsko, 76m)

Maďarský ultranacionalista a starosta obce Érpatak Zoltán Mihály Orosz opisuje svoj spôsob riadenia dediny tromi slovami: poriadok, kontrola a disciplína. Pod poriadkom sa rozumie všetko, čo starosta považuje za správne: povinné verejné práce, ceremónie pripomínajúce maďarskú nacionalistickú minulosť alebo národniarska výchova už v škôlke. Iný pohľad na svet je považovaný za škodlivý a liberalizmus a nie je tolerovaný. Tí, ktorí sa snažia pomáhať obetiam starostových svojvoľných nariadení, ako napríklad ľudskoprávny aktivista Gábor Szöllösi, sa stávajú nežiadúcimi osobami. Bizarná dráma ukazuje reálny zánik liberálnej demokracie priamo v centre Európy.

ŠTVRTOK:
17:30: Okhwan na ceste za slobodou (SR,ČR 71m)

Kórejčan Okhwan Yoon bol bežný absolvent práva a úspešný podnikateľ. V roku 2001 však zahodil oblek a kravatu, vzdal sa hľadania rodinného šťastia, vysadol na bicykel a vydal sa na cestu okolo sveta. Prešiel 192 krajín s jediným cieľom: zjednotiť svoj národ, spojiť Severnú a Južnú Kóreu. Prežil nehody, únos v Sudáne, bicykloval s maláriou. Je to blázon alebo hrdina? Projekt mladého režiséra Mareka Mackoviča sa stal známym dlho už pred dokončením, keď zábery, ktoré s Okhwanom natočil v Nepále, použili režiséri Loressa Clisby a Kevin Macdonald v projekte Life in a Day, prezentovanom na prestížnom festivale Sundance.

19:00: DISKUSIA:

Marek Mackovič, režisér filmu Okhwan na ceste za slobodou, porozpráva o práci na tomto projekte, o Okhwanovi, cestovaní po svete a neutíchajúcom entuziazme svojho hrdinu v boji za ukončenie konfliktu medzi dvomi Kóreami.

20:00: Havana Motor Club (Kuba, USA 84m)

Automobilové preteky sú nebezpečné a elitárske, rozhodol režim Fidela Castra len krátko po víťazstve revolúcie na Kube v roku 1959. Tradičný šport a zábava tak zo dňa na deň prestali existovať. Lenže vášeň pre rýchle autá sa niektorým skrátka zakázať nedá. A tak sa na „ostrove slobody“ stali motoristi súčasťou undergroundu. Nablýskané americké veterány aj sovietske moskviče sa preháňali ulicami Havany pri tajných pretekoch. Keď dnes po viac ako polstoročí úrady povolia prvé preteky, očakávania sú veľké. Dodržia úrady slovo? Film o vášni, vzdore a vytrvalosti niekoľkých ľudí umocňuje dynamický strih a podmanivá kubánska hudba.

PIATOK:
17:30: Nákaza (Belgicko, Guinea, Libéria, Sierra Leone 70m)

Nedávna epidémia eboly v západnej Afrike priniesla najviac obetí v histórii. Dokument, rovnako ako príbeh tejto nákazy, sa začína v guinejskej dedine Meliandu, no postupne približuje aj dopady smrtiaceho vírusu na život obyvateľov v ďalších postihnutých krajinách, Libérii a Sierra Leone. Ako v skutočnosti vyzerá boj s epidémiou, aké rôznorodé reakcie a predsudky sú spojené s nákazou, aké príbehy odvahy, ale aj zlyhaní, sa pritom odohrávajú? Štáb vďaka spolupráci s organizáciou Lekári bez hraníc prináša unikátne zábery priamo z epicentier nákazy a zaznamenáva drvivé dôsledky choroby nielen na jednotlivcoch a rodinách, ale aj na celej spoločnosti.

19:00: DISKUSIA:

Martina Utešená a Juraj Benca, novinárka a lekár, ktorý zároveň pôsobí ako prorektor pre humanitárne projekty Vysokej školy svätej Alžbet. Spojila ich zdravotnícka a sociálna pomoc v krajinách globálneho Juhu. Obaja majú skúsenosti z dlhodobých pobytov v afrických a ázijských krajinách, v ktorých sa podieľali na životy zachraňujúcich zdravotníckych projektov. Prostredníctvom občianskeho združenia Dvojfarebný svet realizujú projekty podpory vzdelávania detí a dostupnosti zdravotníckej starostlivosti v Kambodži, Keni, Lesothe a Sudáne.

20:00: Švédska teória lásky

V roku 1972 prišli politici s prelomovým programom „Rodina budúcnosti“. Mal stvoriť modernú spoločnosť, v ktorej sa bude klásť dôraz na nezávislosť každého občana. Po štyridsiatich rokoch experimentu sociálneho inžinierstva je však Švédsko krajinou popretŕhaných rodinných väzieb.

SOBOTA:
17:00: DISKUSIA

Alan Hyža: Arábia chutí

Rozprávanie a premietanie fotografií unikátneho projektu fotografa Alana Hyžu a arabistky Emíre Khidayer. Päť rokov cestovali po arabských krajinách, aby zaznamenali všetko, čo súvisí s ich kulináriou. Kniha, ktorá vznikla, v skutočnosti nie je o jedlách. Je unikátnym svedectvom o každodennom živote ľudí v arabských krajinách, o ich tradíciách, kultúre, vyrovnávaní sa s modernou dobou, o ich postoji k aktuálnemu svetovému dianiu a náboženstvu. Alan s Emíre navštevovali paláce aj stany beduínov, zažili zhoršenie bezpečnostnej situácie, terorizmus Islamského štátu, pocítili tiene nových vojen. Na druhej strane, priateľskosť a pohostinnosť miestnych ľudí vynahradila všetko riziko a námahu.

18:15: Skoro svätý (USA, Ukrajina 96m)

Pastor Gennadij žije v Mariupole v Doneckej oblasti Ukrajiny, kde sa už mnoho rokov s vervou snaží naprávať svet. Vyhľadáva deti, ktoré žijú na ulici, a vracia ich do života. So ženou majú tri vlastné deti, ďalších tridsaťdva si adoptovali. Bezdomovcom a narkomanom zháňa jedlo, lieky, prácu, bývanie. Zachraňuje obete domáceho násilia. Jeho snaha ukazuje v plnej nahote nefungujúci sociálny systém na Ukrajine, súčasne však šíri nádej, že každý príbeh môže mať dobrý koniec. Keď však na Ukrajinu vtrhne vojna, aj neochvejný Gennadij pocíti záchvev márnosti. Príbeh odvážneho pastora zaujal aj slávneho režiséra Terencea Malicka, ktorý je pod filmom podpísaný ako jeden z producentov.

20:00: DISKUSIA:

Novinár Mirek Tóda a fotograf Vladimír Šimíček cestovali na východ Ukrajiny od vypuknutia konfliktu medzi Ukrajinou a proruskými separatistami už osemkrát. Na frontovej línii dokumentujú každodenné príbehy vojny. Stretávajú vojakov aj civilistov, ktorým vojna ničí život. Snažia sa porozumieť ich situácii aj pozadiu celého konfliktu.

21:30: Koncert I am planet

Vstupné na jednotlivé filmy: 2 eurá
Vstupné na koncert: 3 eurá
Permanentka: 10 eur

FB: https://www.facebook.com/events/2227653824126501/

jeden svet