#LiptovskéStartUpy: Denine sójové sviečky

Pridané 16. 9. 2018

Dnes Vám predstavíme skvelý nápad šikovnej a talentovanej Liptáčky Denisy, ktorá sa zaoberá výrobou zdravých a ekologických vonných sviečok.

 

Ahoj Denisa. Pred krátkou dobou sme si všimli Tvoje krásne, ekologické a hlavne zdravé sójové sviečky, ktoré naberajú na popularite. Kedy si dostala nápad venovať sa výrobe sviečok?

Ďakujem za pochvalu. Vždy som mala rada sviečky, lebo vytvárajú príjemnú atmosféru. Kupovala som si rôzne sviečky a nepozerala som sa na to, z čoho sú vyrábané, stačilo mi, keď pekne voňali. No potom som si povedala, že to nemôže byť také ťažké urobiť si ich doma a začala som si vyrábať parafínové sviečky, do ktorých som pridávala rôzne arómy. Tie však okolo prírodného zloženia „ani nechodili“. Potom som však našla články o sójovom vosku a predstava výroby takýchto sviečok ma nadchla. To sa udialo približne pred rokom. Teraz už oficiálne fungujem pod názvom Denine 🙂 .

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije denine sojove vonne sviecky

Mohla by si nám priblížiť kde a ako sviečky vyrábaš?

Sviečky vyrábam doma vo voľnom čase, keďže mám aj „normálne“ zamestnanie. Teraz mi to ide od ruky, ale začiatky boli zdĺhavejšie. Aktuálne predávaným sviečkam predchádzalo skúšanie naozaj veľkého množstva aróm od rôznych výrobcov, testovanie voskov, skúšanie rôzne veľkých (najprv jednoduchých, potom zdvojených) drevených knôtov a podobne.

Chápeme. Začiatky sú vždy najťažšie. Je ale dobré, že Ti to ide už od ruky. Sviečky akých vôní vyrábaš a akým spôsobom docieliš rôzne arómy?

Vždy keď je to možné, tak používam prírodné esenciálne oleje. Nedá sa povedať, že robím len napríklad 10 vôní. Ponuku prispôsobujem aktuálnemu obdobiu. Momentálne však medzi najobľúbenejšie vône patrí harmanček, lipa, levanduľa, šalvia a malina. No čoskoro prídem s novými, jesennými vôňami.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije denine sojove vonne sviecky

Prispôsobovanie vôní aktuálnemu obdobiu je skvelý nápad. Sami sme zvedaví na jesennú ponuku :). Poďme ale ďalej. V čom je sójový vosk iný ako bežne používaný parafínový vosk?

Sójový vosk má rastlinný pôvod, a teda je vyrobený z obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo parafínový vosk je vyrobený z ropy. Sviečky zo sójového vosku horia takmer 2x dlhšie ako parafínové sviečky. Moje klasické 210 ml sviečky horia približne 30 hodín. Pri horení sójovej sviečky ani citlivejších ľudí nebolieva hlava, čo sa niekedy stáva práve pri parafínových sviečkach. Okrem toho je sójový vosk ľahko umývateľný teplou vodou a mydlom, takže poháriky, v ktorých sviečky predávam, môžu byť po vypálení ďalej používané na niečo iné, čím nevzniká zbytočný odpad.

Citlivejší a environmentálne zmýšľajúci ľudia takéto niečo naozaj ocenia. Sviečky sú predsa len o relaxe a pokoji, nie o bolesti hlavy. Okrem vosku a poháru sa vo sviečke nachádza ešte aj knôt. Aký je rozdiel medzi sviečkami s klasickým a dreveným knôtom?

Sviečky s dreveným knôtom pri horení počuť pekne praskať, ako keď horí akékoľvek iné drievko. To umocňuje útulnú atmosféru :). Zároveň je plamienok širší a podľa mňa tým pádom krajší ako pri obyčajnom knôte.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije denine sojove vonne sviecky

Chystáš do budúcnosti rozšíriť portfólio Tvojich produktov a aké máš celkové plány s rozvojom svojho podnikania?

Áno, mám v hlave niekoľko predstáv o tom, ako by som chcela ponuku sviečok rozšíriť a aktuálne na tom aj pracujem. Tiež pripravujem vlastnú webovú stránku, kde budú všetky Denine sviečky ľahko dostupné.

Z rozbehnutím podnikania Ti samozrejme držíme palce. Kde si ale aktuálne môžu ľudia Tvoje sójové sviečky zakúpiť? 🙂

Mám čerstvo založený obchodík na SAShe.sk, kde nájdete aktuálnu ponuku, kým nevznikne môj vlastný e-shop: sashe.sk/Denine.

Ďakujeme Ti za rozhovor Denisa. Poslednú otázku zvyčajne venujeme odkazu pre našich čitateľov. Chcela by si im na záver niečo odkázať?

Aj ja ďakujem za možnosť takouto cestou priblížiť ostatným pozitíva sójových sviečok a čitateľov pozývam do môjho obchodíku, ale aj na FB stránku Denine – sójové sviečky, kde sa môžu dozvedieť viac.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije denine sojove vonne sviecky