#LiptovskéStartUpy: Galéria ILUSIA

Pridané 6. 11. 2018

Liptovský Mikuláš sa teší z novej turistickej atrakcie. Na Liptove totiž otvorili novú galériu optických ilúzii s charakteristickým názvom Galéria ILUSIA. Aby sme zistili ako to v galérii vyzerá, rozhodli sme sa pre Vás pripraviť o tejto novej prevádzke krátky článok. Na naše otázky nám s úsmevom odpovedali majitelia galérie Lucia Vanková a Martin Králik.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije galeria ilusia iluzia liptovsky mikulas ilusia.sk trick-art trick art opticke iluzie dom iluzii galeria iluzii zrkadlove miestnosti jakub grigar macka

Autor: Martin Profant

Dobrý deň. Predstavíte našim čitateľom koncept Vašej galérie a o akú galériu sa vlastne jedná?

Dobrý deň. Galéria ILUSIA je fascinujúcim svetom optických klamov, trick-artových malieb a zrkadlových miestností. Jedná sa o jedinečnú galériu svojho druhu na Liptove. Naše atrakcie majú za cieľ oklamať zmysly ľudí a vytvoriť v nich pocit ilúzie. Je vhodná pre deti, dospelých, ale aj staré mamy a starých otcov. Jednoducho pre každého kto rád zažije aspoň z času načas niečo netradičné.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije galeria ilusia iluzia liptovsky mikulas ilusia.sk trick-art trick art opticke iluzie dom iluzii galeria iluzii zrkadlove miestnosti

Autor: Martin Profant

To znie naozaj zaujímavo. Čo Vás vlastne viedlo k otvoreniu galérie takéhoto druhu?

Myšlienka sa zrodila pred viac ako rokom. V rámci činnosti našej eventovej agentúry (Smile agency 🙂 ) sme sa pracovne pohybovali v rôznych priestoroch a spolupracovali sme s najrôznejšími ľuďmi. Toto všetko nás inšpirovalo ku konceptu interaktívnej galérie. Chceli sme vytvoriť niečo netradičné, zábavné a zároveň vzdelávacie pre všetky vekové kategórie, dostupné za každého počasia. Po niekoľkých mesiacoch príprav nabrala naša myšlienka reálne rozmery a galéria ILUSIA tak koncom októbra otvorila svoje brány pre širokú verejnosť.

Sme úprimne radi, že sa Vám niečo podobné podarilo na Liptove otvoriť. Koľko atrakcií (alebo ilúzií?) ponúka Vaša galéria?

Momentálne máme v galérii 20 atrakcií, ktoré sú rozložené na ploche viac ako 400m2. Samozrejme máme v pláne aj nejaké atrakcie doplniť, všetko ale pekne postupne 🙂 .

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije galeria ilusia iluzia liptovsky mikulas ilusia.sk trick-art trick art opticke iluzie dom iluzii galeria iluzii zrkadlove miestnosti

Autor: Martin Profant

Veľmi nás zaujal Váš slogan „Uvidíš, keď pochopíš…“. Sami sme sa v ňom zamotali. Dlho ste hľadali slogan, ktorý takto zaujme?

Ako sme už spomínali, prvotná myšlienka galérie sa zrodila už pred viac ako rokom. Mali sme teda dosť času na nájdenie sloganu, ktorý nás zaujal. Rozhodli sme sa práve pre tento, nakoľko prinúti ľudí zamyslieť sa. Mnoho našich atrakcií vyvoláva v ľuďoch podobné pocity.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije galeria ilusia iluzia liptovsky mikulas ilusia.sk trick-art trick art opticke iluzie dom iluzii galeria iluzii zrkadlove miestnosti jakub grigar

Autor: Martin Profant

Kde ste hľadali inšpiráciu pri tvorbe optických klamov a ilúzií?

Inšpirácie prichádzali postupne a veľmi často sme ich upravovali až pri samotnej realizácii. Niektoré optické ilúzie našej galérie sú inšpirované existujúcimi atrakciami na Slovensku alebo vo svete, no vždy sme sa snažili odlíšiť konkrétnym prevedením, resp. motívom. Galéria ILUSIA má však mnoho atrakcií, ktoré sú jedinečné, navrhnuté a vymyslené našim tímom.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije galeria ilusia iluzia liptovsky mikulas ilusia.sk trick-art trick art opticke iluzie dom iluzii galeria iluzii zrkadlove miestnosti

Autor: Martin Profant

Aké dôležité informácie by mali ľudia vedieť pred samotnou návštevou?

Najdôležitejšou informáciou je bezpochyby nutnosť fotoaparátu alebo telefónu, ktorý by si naši návštevníci mali so sebou určite priniesť. Návšteva galérie ILUSIA je prioritne o iluzionistických fotografiách, ktoré si u nás môžu ľudia spraviť. Určite teda platí, že čím lepší fotoaparát, tým lepšie budú výsledné fotografie. Orientačná dĺžka vstupu trvá približne 45-60 minút. Za tento čas si väčšina ľudí dokáže spraviť fotografie podľa vlastných predstáv. Máme však už aj skúsenosti s ľuďmi, ktorí sa k nám počas prvého týždňa vrátili aj druhý krát a snažili sa spraviť nové, originálnejšie fotografie, ktoré ich napadli až doma. Z tohto dôvodu sa snažíme poskytnúť inšpiráciu vo forme vzorových fotografií pri každej atrakcii. Ľudia sa tak okrem krátkeho popisu dozvedia aj o aký efekt sa presne jedná. Okrem popisov máme v priestore vždy aj personál, ktorý ochotne odpovie na otázky hostí, prípadne im pomôže so samotným fotením.

Liptov akcie udalosti lipovzije liptov zije galeria ilusia iluzia liptovsky mikulas ilusia.sk trick-art trick art opticke iluzie dom iluzii galeria iluzii zrkadlove miestnosti jakub grigar andrea zavodna lego

Autor: Martin Profant

Vieme, že fungujete ešte iba veľmi krátko, ale ako hodnotia návštevu Vaši prví hostia?

Musíme povedať, že ohlasy ľudí sú zatiaľ veľmi pozitívne. Od momentu, kedy sme prvý krát zverejnili fotky z našej galérie nás zavalili kladné reakcie ľudí z regiónu, ale aj z iných kútov Slovenska. Niektorí návštevníci sa dokonca nechali počuť, že práve niečo takéto na Liptove chýbalo. Samozrejme sa ale snažíme zbierať všetky podnety a pripomienky, ktoré nám pomáhajú posúvať sa vpred.

Lucia, Martin, ďakujeme Vám za rozhovor a Vašej galérii do budúcnosti prajeme veľa úspechov a mnoho spokojných návštevníkov.


Web: www.ilusia.sk

Facebook: www.facebook.com/galeriailusia

Instagram: www.instagram.com/galeriailusia

Autor fotografií: Martin Profant

Účinkujúci na fotografiách: Jakub Grigar, Andrea Závodná, Jakub Grigar